Kategorie

 

 

 

 

SLEVA 5%

Pro držitele karty

Rodinné pasy,

Senior pasy

Slevový kód:

číslo karty

Slevový kód napište

na konci objednávky

do poznámky

 

 

NOVINKY

arr3Přidali jsme novou platební metoduarr3Nyní si zboží vyzvednout na výdejním místě GEISPOINTNyní si zboží můžete vyzvednout na jednom ze 450 výdejních míst GEISPOINT. Časem by jich mělo být...

Kontakty

květiny-Chudějová
nám. Míru 89
Hrušovany nad Jevišovkou
tel: +420 777109762
fax: +420 515229435
napište nám
info@kvetiny-chudejova.cz

» Housenky na košťálovinách
Housenky na košťálovinách

(Pieris spp., Mamestra spp., Agrotis spp.)

Příznaky poškození
Nejznámějším škůdcem z této skupiny je bělásek zelný (Pieris brassicae), který klade vajíčka ve skupinách a jeho typicky žlutozelené housenky s černými skvrnami okusují listy od okrajů a ponechávají z nich jen nervaturu (žilnatinu). Největší škody způsobují od července do září. V posledních letech je však většinou škodlivější bělásek řepový (P. rapae), který klade vajíčka jednotlivě. Housenky běláska řepového jsou matně zelené (tmavo- i světlezelené) a po krátkém žíru na vnějších listech, kde vykusují kruhové otvory, se prokusují dovnitř hlávek, které pak často následkem druhotné infekce podléhají hnilobě. Podobné škody jako bělásek řepový způsobují i housenky některých můr, zejména můry zelné (Mamestra brassicae) a můry kapustové (M. oleracea). Housenky těchto můr, obdobně jako dospělí motýli, jsou přes den skryté v půdě nebo mezi listy a rostliny ožírají především v noci. Na poškozených rostlinách jsou většinou zřejmé, kromě požerků, jen tmavozelené hromádky trusu. Typicky nočními škůdci jsou i žlutohnědé housenky osenice polní (Agrotis segetum), které jednak poškozují rostliny obdobně jako housenky uvedených můr, ale okusují i všechny podzemní části a mladé rostliny pak často překusují v kořenových krčcích. Tento škůdce však neškodí jen na košťálovinách, ale prakticky na všech kulturních a na mnohých planých nebo plevelných rostlinách.

 

Poškození žírem housenek
Housenka na listu

 

 

 

OCHRANA
  • Ochrana proti bělásku zelnému je poměrně snadná.
  • Ochrana je dostatečně účinná pouze tehdy, je-li provedena na nejmladší stádia housenek. Někdy se doporučuje provádět postřik v noci, kdy jsou housenky mimo své úkryty.