Kategorie

 

 

 

 

SLEVA 5%

Pro držitele karty

Rodinné pasy,

Senior pasy

Slevový kód:

číslo karty

Slevový kód napište

na konci objednávky

do poznámky

 

 

NOVINKY

arr3Přidali jsme novou platební metoduarr3Nyní si zboží vyzvednout na výdejním místě GEISPOINTNyní si zboží můžete vyzvednout na jednom ze 450 výdejních míst GEISPOINT. Časem by jich mělo být...

Kontakty

květiny-Chudějová
nám. Míru 89
Hrušovany nad Jevišovkou
tel: +420 777109762
fax: +420 515229435
napište nám
info@kvetiny-chudejova.cz

» Obaleč švestkový
Obaleč švestkový

(Cydia funebrata)

Příznaky poškození
Jedná se o jednoho z nejzávažnějších škůdců slivoní, který je původcem "červivosti" plodů. Oproti "červivosti", kterou způsobují pilatky (švestková a žlutá), dochází k této "červivosti" až v pozdnější době, nejčastěji v době dozrávání plodů. Housenky první generace většinou nezpůsobují větší škody. Poškozené plody zasychají a opadávají, což je někdy zaměňováno s červnovým fyziologickým propadem plodů. Housenky druhé generace pak poškozují již dozrávající plody. Napadené plody jsou měkčí, většinou dříve dozrávají a na svém povrchu v místech vniku do plodů často mívají kapičky kleje (klovatiny). Uvnitř poškozených plodů jsou načervenalé housenky a kousky tmavého trusu. Takto poškozené plody jsou často druhotně napadány hnilobami, zejména moniliózou. Obaleč švestkový napadá všechny druhy slivoní (švestky, pološvestky, renklódy, slívy, mirabelky). Podstatně více jsou však napadány pozdní odrůdy.

Vnější příznaky poškození plodu
Housenka obaleče uvnitř plodu

 

OCHRANA
  • Nejvhodnější je provádět ošetření na základě signalizace pomocí speciálních feromonových lapačů. Není-li možné provádět přesnou signalizaci je třeba provést první ošetření v druhé polovině až koncem července a toto pak po 10 až 14 dnech zopakovat.