Kategorie

 

 

 

 

SLEVA 5%

Pro držitele karty

Rodinné pasy,

Senior pasy

Slevový kód:

číslo karty

Slevový kód napište

na konci objednávky

do poznámky

 

 

NOVINKY

arr3Přidali jsme novou platební metoduarr3Nyní si zboží vyzvednout na výdejním místě GEISPOINTNyní si zboží můžete vyzvednout na jednom ze 450 výdejních míst GEISPOINT. Časem by jich mělo být...

Kontakty

květiny-Chudějová
nám. Míru 89
Hrušovany nad Jevišovkou
tel: +420 777109762
fax: +420 515229435
napište nám
info@kvetiny-chudejova.cz

» Pilatky na švestkách
Pilatky na švestkách

(Hoplocampa minuta a Hoplocampa flava)

Příznaky poškození
Hnědé nebo žluté larvy (housenice) pilatky švestkové a pilatky žluté vyžírají dužninu a jádro (budoucí pecku) nově vzniklých plodů a tím způsobují jejich "červivost". Vnitřek poškozených plodů je pak vyplněn černým trusem a později kašovitou hmotou zapáchající po štěnicích. Jedna housenice v průběhu jednoho měsíce poškodí takto většinou 3 až 4 plody, které následkem toho opadávají. Tyto pilatky jsou příčinou toho častého jevu, že stromy slivoní jsou prakticky bez ovoce a to přesto, že bohatě kvetly. Tento jev a tím i význam pilatek v posledních letech stále nabývá na významu. Nejsou výjimkou případy, kdy je napadeno více než 90 procent plodů, přičemž prahem škodlivosti, kdy je již žádoucí cílená ochrana, je již výskyt 5 procent plodů s vajíčky pilatek. Kromě všech druhů slivoní (švestky, pološvestky, renklódy, slívy, mirabelky) mohou pilatky vzácně napadat i třešně a meruňky. Nejvíce je však napadána švestka Domácí velkoplodá.

 

Průřez poškozeným plodem
Vnější příznaky poškození

 

 

 

OCHRANA
  • Aby ochrana byla účinná, je ji třeba provádět ve velmi krátkém a přesně definovaném časovém termínu, a to na konci kvetení stromů, přesněji v době, kdy opadlo 80 až 90 procent květních lístků (plátků).